InPLUSY I MINUSY

TO TYLKO DZIECI

Moja córka rośnie i coraz częściej widzę ją w sytuacjach społeczno-towarzyskich z innymi dziewczynkami – mniej lub bardziej znajomymi. Coraz częściej rzuca mi się w oczy zachowanie dzieci i zastanawiam się – czemu rodzice tak łatwo wybierają, aby nie reagować? Machnięcie ręką, bagatelizowanie relacji, które ich pociechy kształtują wokół siebie. I szczególnie chodzi tu o dziewczynki, które wbrew pozorom potrafią się zachowywać naprawdę perfidnie i okrutnie. Szkalować, wykuczać osobę, którą sobie wybiorą, stosować szantaż emocjonalny, a nawet poniżać. I mogłoby się wydawać, że to takie tam niewinne, gdyby nie fakt, że naprawdę potrafią przy tym być bardzo wyrafinowane, grać na emocjach i wartościować. Dlaczego na to nie ma reakcji?
“Przecież to tylko dzieci”
“Najlepiej zostawić je, niech się dogadują”
“Dzieci tak mają”
“Tylko tak gadają”
A ja się pytam: jak mają? Wszystko jest OK, bo dziewczynki nie idą za wzorem chłopców i nie dają sobie po przysłowiowej mordzie? Krew się nie leje, więc spoko, nie ma się czym martwić? Ale drodzy rodzice – to co widać u chłopców jak na dłoni, nie znaczy, że u dziewczynek nie istnieje. Dziewczynki się nie biją, co nie oznacza, że nie potrafią się okrutnie odgrywać, mścić lub po prostu szykanować inne dziewczynki dla samej satysfakcji. Jeśli nikt z Was na to nie reaguje, to przykładacie rękę do takiego zachowania. Przykładacie rękę do tego, że dorosła Ania, Basia czy Kasia będzie życiową hejterką, jeżdżącą po innych dla własnego poczucia wyższości. 
Na pewno niejedna z Was odczuła na własnej skórze jak zawiłe potrafią być te pajęcze sieci, utkane przez inne kobiety. Być może trafiła się szwagierka, której nie pasuje Twoja osoba – “bo tak”. Być może koleżanki ze szkoły zrobiły kilka paskudnych akcji z kompletnie niezrozumiałych powodów. Zastanawiałaś się dlaczego i po co, skąd to się wzięło… Wiele kobiet się dziwi, skąd w innych kobietach zdolność wypluwania jadu, skąd łatwość osądu i hejtu, skąd brak kobiecej sztamy i solidarności. Za to zawiść, zazdrość, zakulisowe gierki. A ja tak sobie myślę ostatnio, że może właśnie między innymi wina tego właśnie, że “dzieci tak mają”. Pomyślałaś o tym Droga Mamo? 
Wiem, że to pewnie utopijne myślenie, ale czy nie byłoby pięknie, gdyby od dziecka uczyć kobiecej solidarności? Gdyby wpajać, że wyzywanie od brzydkiej lub zakładanie kółek wzajemnej adoracji po to, aby szydzić z koleżanek, jest czymś złym? Tak, to chyba jest w sferze marzeń…
1

You may also like

1 Comment

  • Football Solutions Llanelli bid for first and last

    Ivory Coast’s football federation says coach Marc Wilmots is leaving after the team’s failure to qualify for the 2018 World Cup. The federation confirmed it parted with the former Belgium coach. Marc Wilmots quits as Ivory Coast coach following the side’s failure to qualify for 2018 World Cup

    5 listopada 2018 at 01:15 Reply
  • Leave a Reply