InBODY POSITIVE

JAK POLUBIĆ SIEBIE cz2 – lub coś robić

Matka Polka Masochistka. To Ty? To “pokorne ciele, co dwie matki ssie”? Zapieprzasz od rana do nocy, biegając między taką sobie pracą, domem a szlifowaniem perfekcyjnego wyglądu? Tak wiele “muszę”, że ciągle wykreślasz ze swojego grafika “chcę”. Bo na “chcę” nie masz już czasu.

Znam wiele kobiet, które się zupełnie pogubiły. Schowały siebie na dno szuflady, odłożyły na wieczne później. Z zewnątrz wszystko super, wewnątrz rycząca frustracja. Kiedyś lubiły coś robić, miały hobby, miały plany, chciały się wyrażać, realizować. Teraz wszystko przykrył natłok obowiązków. Natłok, który dusi. 

Bo przecież tak trzeba – trzeba być tą perfekcyjną panią domu, strażniczką ogniska i wszechzadowalaczką wszystkich. Bo co ludzie powiedzą? Lekki bajzel w domu = syfiara, nie masz czasu zadbać o siebie = flejtuch, nie latasz na każde zawołanie dzieci = fatalna matka, nie było obiadu = żona do bani itp. itd. Nie będę się rozpisywać na tematy światopoglądowe, związane z tzw. tradycyjnym modelem polskiej rodziny, bo jest to temat rzeka. Mamy XXI wiek, a kobiety nadal uczą się nawzajem masochizmu codziennego. Uczą je swoje córki. Dojeżdżają inne kobiety, by przypadkiem, któraś nie pomyślała, że może być lżej. Stają się jego niewolnicami i przyjmują to za standard, za obowiązek, za rzecz świętą i nie do podważenia. I to jest niestety domena tylko kobiet, bo facet przecież wraca zmęczony z ważnej i wyczerpującej pracy i musi odpocząć. Oczywiście po obiedzie, który czeka w lodówce, bo robiłaś go około północy poprzedniego dnia.

Ty tak masz? Znajdujesz czas dla całego świata poza sobą? 
A powiedz dlaczego uważasz, że nie jesteś równie ważna jak ta reszta świata? 
Skąd myśl, że konieczność zadowalania wszystkich poza sobą to musi być Twój priorytet?
Skąd Ci się wzięło, że na przykład na Święta musisz zapieprzać przez 48 godzin, aby stół się uginał od smakołyków, których pewnie nikt nie będzie w stanie zjeść?
Albo to, że tylko Ty musisz w domu zrobić wszystko, bo reszta nie umie albo nie zrobi?

Zdradzę Ci dwie tajemnice: 

1. To mała ilość lub całkowity brak czynności, które sprawiają Ci przyjemność, są jednym z czynników, który sprawia, że nie lubisz siebie. Nie lubisz, bo poświęcasz sobie czasu. Nie dajesz sobie szansy. Wiesz, że traktujesz samą siebie jak bardzo nielubianą koleżankę, z którą nie chcesz się widywać?

2. Nie zadowolisz całego świata. Serio – choćbyś zapieprzała dzień i noc, zawsze się znajdzie ktoś niezadowolony. Pogódź się z tym i pozwól sobie być trochę samolubną, leniwą i niesubordynowaną. Spróbuj – to nic strasznego.

Zatem kochana, nie szukaj wymówek, nie bój się, po prostu spróbuj. Może się okazać, że ten Armageddon, którego tak się boisz istnieje tylko w Twojej głowie. I nie mów mi, że “za późno, bo wszystkich tak nauczyłaś”. 
Przypomnij sobie co lubiłaś robić. Może malowałaś, może szyłaś? Może uwielbiałaś taniec? A może to była zwykła jazda na rowerze, może po prostu czytanie książek i spotkania z przyjaciółką przy kawie? 
Zrób to chociaż raz w tygodniu. 

A potem pomyśl – czy nie jest to rzecz, która Cię dowartościowuje i uskrzydla? Nie czujesz się ze sobą lepiej?

3

You may also like

3 komentarze

 • Magdalaena

  Weszłam na ten blog po przeczytaniu artykułu w "Wysokich obcasach". Szczególnie zastanowiło mnie zdanie "Jeśli twoje otoczenie hejtuje cię za to, jak wyglądasz, zmień otoczenie."

  Czy mogłybyście napisać więcej skąd wziąć to akceptujące otoczenie? Albo jak sobie radzić z życiem wśród ludzi, którzy może nie hejtują, ale krytykują Twój wygląd i nigdy nie powiedzą o nim nic miłego?

  6 sierpnia 2017 at 06:22 Reply
 • Natalia - Dziewczyny na Plus

  Magda szykuję o tym następny post. Wiem, że to nie jest machnięcie czarodziejską różdżką. O ile stosunkowo łatwo można uniknąć toksycznych znajomych, to z najbliższym otoczeniem nie jest to bułka z masłem. Ale warto czasami zrobić nawet drastyczny krok. Szacunek do drugiego człowieka powinien być podstawą relacji.

  6 sierpnia 2017 at 14:40 Reply
 • Football Solutions Under-21 2017 - History - Andorra-Serbia Lineups

  England’s new captain Wayne Rooney believes a victory over Switzerland on Monday night would give Roy Hodgson’s side the confidence to win their Euro 2016 qualifying group. Wayne Rooney says beating Switzerland will give England a confidence boost and set them on course in Euro 2016 group 

  4 listopada 2018 at 21:28 Reply
 • Leave a Reply